
Instytut
Wydarzenia
-
INJO - 3. edycja
W dniach 23-24 lutego odbyła się trzecia konferencja ogólnopolskiej konferencji INJO (Innowacje w Nauczaniu Języków Obcych). Tematem obecnej edycji było rozwijanie kompetencji potrzebnych w XXI wieku. W konferencji, której organizatorami byli IFA, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UWr oraz Dolnośląskie Koło Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, udział wzięło 132 wykładowców.
-
Christmas carols
18 grudnia chór anglistyczno-niderlandystyczny pod batutą Jasona Schocka i Elaine Horyzy dał świąteczny koncert. Jak co roku na zakończenie wszyscy odśpiewali razem wielojęzyczną wersję "Cichej nocy".
-
Erasmus Mundus
17-19 września 2019 r. dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak (Zakład Literatury Angielskiej i Studiów Porównawczych) i dr Mateusz Świetlicki (Zakład Literatury i Kultury Amerykańskiej) uczestniczyli w uroczystym otwarciu programu Erasmus Mundus International Master in Children’s Literature, Media and Culture (IMCLMC) w Glasgow, współtworzonego przez Uniwersytet Wrocławski, University of Glasgow (Wielka Brytania), Universitat Autònoma de Barcelona (Hiszpania), Tilburg University (Holandia) i Aarhus University (Dania). Oprócz zaprezentowania Instytutu i działającej przy nim Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej, dr hab. Deszcz-Tryhubczak i dr Świetlicki omówili oferowany przez IFA od roku akademickiego 2020/2021 studentom IMCLMC autorski program zajęć w ramach ścieżki Film and Participatory Culture, przygotowany przez nich i dr Agatę Zarzycką (Zakład Literatury i Kultury Amerykańskiej).
Więcej informacji na temat programu:
https://www.gla.ac.uk/postgraduate/taught/childrensliteraturemediaculture/ -
Szkoła letnia EGG - relacja
W dniach 29.07-9.08 odbyła się w IFA prestiżowa międzynarodowa szkoła letnia językoznawstwa generatywnego EGG. Szkoła ta jest organizowana corocznie w różnych ośrodkach językoznawstwa w Europie od 25 lat. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 studentów z całego świata. Zajęcia dotyczące składni, semantyki i fonologii prowadzili językoznawcy z uniwersytetów w Amsterdamie, Bostonie, Chicago, Lipsku, Londynie, Los Angeles, Manchesterze i Tromso. Głównym organizatorem szkoły był dr hab. Krzysztof Migdalski, a w organizacji szkoły pomagali dr Dorota Klimek-Jankowska oraz studenci, doktoranci i absolwenci IFA Piotr Anusiewicz, Krzysztof Hwaszcz, Hanna Kędzierska, Michalina Kupczyk, Radosław Iwankiewicz, Alicja Rudnicka, Róża Sawicka i Radosław Siewierski.
-
Sesja naukowa 2019.05.17
17 maja br. Zakład Translatoryki w IFA UWr zorganizował wyjątkową sesję naukową pt.: PRZEKŁADY SPECJALISTYCZNE I ODMIANY JĘZYKA, w czasie której słuchacze mieli okazję zapoznać się z praktyczną stroną wykonywania zawodu tłumacza. Wykłady cieszące się bardzo żywym zainteresowaniem poprowadzili dr Jan Gościński (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), prof. Artur Kubacki (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), prof. Julian Maliszewski (Politechnika Częstochowska), oraz prof. Natalia Paprocka (Uniwersytet Wrocławski). W przyszłym roku odbędzie się czwarta edycja tego naukowego wydarzenia.