Christmas carols

On 20 December 2017 the IFA band under the baton of Elaine Horyza and Jason Schock gave a spectacular Christmas carol concert. A million thanks to the whole choir (which included colleagues from the Dutch Department) and to the massive audience who attended the show (and occasionally joined in)!

Fragmentary Writing in Contemporary British and American Fiction

On 22 and 23 September the Institute hosted an international conference on literary fragmentation co-organised with École Normale Supérieure in Lyon. Among the participants were academics from the US, Britain, France, Germany, Italy, Belgium, Portugal, Croatia, Romania and Tunisia. Alongside keynote talks by Prof. Merritt Moseley (University of North Carolina at Asheville), Dr Alison Gibbons (Sheffield Hallam University) and Dr hab. Grzegorz Maziarczyk (John Paul II Catholic University of Lublin), the conference programme featured thirty individual papers. The main organisers were Prof. Vanessa Guignery (ENS) and Dr Wojciech Drąg (IFA). The conference was also supported by Dr Marcin Tereszewski, as well as Agata Słowik, Paulina Pająk, Angelika Szopa, Ewa Błasiak and Krzysztof Jański.

Debata o gender

15 marca 2017 dr Elżbieta Klimek-Dominiak, prof. Teresa Kulak i prof. Edyta Zierkiewicz wzięły udział w Otwartej Debacie Akademickiej o gender w naukach humanistycznych na zaproszenie Dziekana Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych, prof. Przemysława Wiszewskiego. Zapis debaty dostępny jest poniżej:

DMA2017

7 kwietnia odbyła się piąta edycja Dnia Młodego Anglisty. Impreza skierowana była do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz licealnych. Na ten dzień nasz Instytut przygotował szereg zajęć dla gości. Uczniowie szkół podstawowych mogli uczestniczyć w wykładzie dr Małgorzaty Jedynak „Czy zwierzęta mogą się uczyć języków obcych?” lub w warsztatach z wymowy „My first adventure with English pronunciation” prowadzonych przez dr Małgorzatę Baran-Łucarz.

Szkoły gimnazjalne zostały zaproszone do wysłuchania wykładu dr Doroty Klimek-Jankowskiej “Why does it pay to know many languages?”. Następnie gimnazjaliści wzięli udział w konkursie lingwistycznym.

Jak każdego roku, Dzień Młodego Anglisty cieszył się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy w następnym roku!

Creative Writing/Creative Play Workshop at IFA

On 27-31 March the Institute hosted David Leslie Urion from the Arctic University of Murmansk, who conducted a workshop entitled "Creative Writing/Creative Play". The participants - ten IFA students - took part in lots of fun activities including a visit to the puppet theatre.